Ako si vybrať a nastaviť fondy v druhom pilieri?

Pasivita a dlhodobý pobyt v garantovanom fonde v druhom pilieri môže priniesť nízke zhodnotenie, dokonca nižšie ako je výška inflácie. Nie je vôbec jedno, v ktorom dôchodkovom fonde máte svoje úspory. Ako si efektívne nastaviť druhý pilier?

prejsť na článok

Aké výnosy dosahujú dôchodkové fondy v druhom pilieri?

Druhý pilier má za sebou 10 rokov existencie. Časté zmeny ovplyvnili nielen náladu sporiteľov, ale aj výnosy v dôchodkových fondoch. Najlepšie dôchodkové fondy z pohľadu výnosov zarobili v druhom pilieri kumulatívne viac ako 60%, naopak najhoršie len 25%.

prejsť na článok

Druhý pilier sám o sebe dobrý dôchodok nerieši

Druhý pilier sa momentálne skloňuje na každom kroku. Každý o druhom pilieri hovorí niečo iné. DSS-ky hovoria, aby sme v druhom pilieri zostali. Naopak časť politikov a sociálna poisťovňa hovoria, že sa druhý pilier väčšine ľuďom neoplatí. Aj napriek tomu

prejsť na článok

Koľko zarobili fondy v druhom pilieri v roku 2018?

Druhý pilier má za sebou 14 rokov existencie. Dôchodkové spoločnosti spravujú už viac ako 8 miliárd €. Aké výnosy dosiahli fondy v DSS v roku 2018? A ako sa im darí od ich začiatku? Prečo väčšina ľudí sporí v najmenej zarábajúcich dôchodkových fondoch?

prejsť na článok

Ako vybrať DDS? Návod na najlepší 3. pilier a optimálne nastavenie

Najlepší 3. pilier získate výberom určitej DDS, nastavením indexového fondu a voľbou optimálnej výšky vlastného príspevku. Návod ako na to. Základný parameter výberu DDS dôchodkový fond Indexové fondy fungujú v 2. pilieri už od roku 2012, avšak doplnkové

prejsť na článok

Indexové fondy v 3. pilieri ponúkajú iba dve doplnkové dôchodkové spoločnosti

Doplnkové dôchodkové sporenie sa oplatí hlavne vtedy, ak vám tam prispieva zamestnávateľ. Nie je však vôbec jedno, v ktorých fondoch máte svoje peniaze. Indexové fondy majú pre vás zmysel, ak chcete investovať dlhodobo a chcete aj niečo zarobiť.

prejsť na článok