Varenie – Potraviny Kým v lete uprednostňujeme aktuálnu úrodu jahôd, marhúľ a hrušiek, v zimných mesiacoch zvykneme siahať častejšie po citrusových druhoch ovocia. Okrem toho, že chutia a osviežia, sú bohatým zdrojom látok dôležitých pre viaceré orgánové systémy. Vitamínový gejzír Mandarínky, pomaranče či grapefruity sú príťažlivé pre výnimočnú vôňu, farbu i chuť, ale zároveň sú prínosom pre naše zdravie. Prítomný vitamín C zvyšuje obranyschopnosť nášho organizmu proti infekciám i jeho schopnosť hojiť rany. Látky nachádzajúce sa v citrusovom ovocí, či už spomínaný vitamín C, vláknina, flanoidy alebo citrusový olej s antioxidačnými účinkami znižujú riziko vzniku rakoviny najmä tráviaceho systému. Spevnením stien vlásočníc zlepšujú obeh krvi a pôsobia protizápalovo. Citrusové plody ako zdroj draslíka môžu pomôcť pacientom s vysokým krvným tlakom. Užívajú totiž dlhodobo lieky, ktoré znižujú zásoby tohto minerálu v krvi. Nerozpustná vláknina pektín, ktorý obsahuje najmä šupka jednotlivých mesiačikov, pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Potešenie v kuchyni Citróny pochádzajú z Indie, ale dnes sa pestujú v celom Stredomorí a na juhu USA. Pri nákupe sa vyvarujme plodom s hnedými škvrnami. Sú absolútne nepostrádateľné pri príprave múčnikov, či už citrónová šťava alebo kôra, dužina vylepší chuť alkoholických i nealko nápojov. Grapefruity pôvodne rástli len v karibskej oblasti. Sú obľúbené napriek trpkej až horkastej chuti. Konzumujú sa ako súčať šalátov a koláčov, ale môžu sa aj grilovať a piecť. Klementínky sa vyšľachtili krížením pomarančov a mandarínok, majú sladkastú chuť a ľahko odstrániteľnú šupku. Limetky sú náročné na klimatické podmienky, chuťovo sú výraznejšie a trpkejšie ako citróny. Limetková kôra sa často využíva do koláčov. Pomaranče sa zvyknú konzumovať v surovom stave, ale aj ako súčasť koláčov a mäsových jedál. Mimoriadne obľúbená je pomarančová šťava. Kumkváty vyzerajú ako trpaslíčie pomaranče, pochádzajú z Číny a často sa používajú v konzervovanej podobe. Poznámka: Citrusové ovocie by sme mali konzumovať denne. Membrány medzi mesiačikmi a citrusová kôra sú bohatšie na hodnotné látky ako šťava, ktorú väčšina z nás preferuje. Preto je dobré jesť ovocie celé, ošúpané len z vrchnej kôry. Červenšie druhy pomarančov a grapefruitov obsahujú navyše aj karotény. redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com Ďalšie informácie, praktické rady a zaujímavé články o varení, zdraví a tvorbe útulného domova nájdete na stránke www.domarada.sk.
Máte domácu zeleninu a ovocie a neviete ako ich skladovať aby vám vydržali čo najdlhšie čerstvé a chutné? Poradíme Vám čo robiť.
prejsť na článokPo zime potrebuje naše telo poriadnu dávku prirodzených vitamínov. Jarná zelenina a ovocie dodajú nášmu telu dostatok vitamínov a "prebudia" ho.
prejsť na článokCitrusové ovocie, ktoré dostaneme bežne v obchodoch, je povrchovo ošetrené. V článku sa dočítate, čím a prečo a čo sa s tým dá urobiť. Príspevok Umývate citrusovú kôru? je zobrazený ako prvý na www.pribehypotravin.sk.
prejsť na článokLyofilizované ovocie je typ sušeného ovocia, ktoré je vyrábané pomocou procesu nazývaného lyofilizácia. Lyofilizácia je metóda sušenia, pri ktorej sa ovocie zmrazí a následne sa z neho odstráni väčšina vody vo forme pary, pričom sa minimalizuje tepelná de
prejsť na článokOvocie a zelenina sú pre zdravý životný štýl jednoducho nenahraditeľné. Udržať ich čerstvé však dá veľa námahy. Azda každý z nás pozná ten pocit, keď sa pozrie na sčernený banán, ktorý práve kúpil. Ovocie a zelenina sa kazia veľmi rýchlo, obzvlášť v teple
prejsť na článok