Japonská vláda začala konzultácie s mladými ľuďmi, aby zistila, prečo nechcú uzatvárať manželstvo. Japonsko totiž stále zápasí s demografickou krízou, ktorá by mala v nasledujúcich desaťročiach vyústiť do prudkého poklesu počtu obyvateľov. Podľa predchádzajúcich prieskumov majú mladí Japonci málo príležitostí zoznámiť sa s potenciálnymi partnermi a obávajú sa vysokých životných nákladov, napísal denník The Guardian. Agentúra pre deti a rodinu, ktorá začala činnosť v apríli 2023, usporiadala v piatok prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorá má podporiť mladých ľudí v ich snahe nájsť si partnera prostredníctvom zoznamiek, dohadzovania a ďalších prostriedkov. Medzi účastníkmi boli mladí Japonci, ktorí o manželstve v budúcnosti uvažujú, a odborníci. Vláda si uvedomila, že predstavy o manželstve medzi mladými ľuďmi sa líšia od toho, čo bolo kedysi považované za štandard, uviedol jeden z predstaviteľov agentúry. Vláda zisťovala názory odborníkov a teraz chce poznať aj názory slobodných ľudí. Agentúra citovala výsledky prieskumu medzi slobodnými ľuďmi vo veku 25 až 34 rokov, z ktorých vyplýva, že 43,3 percenta mužov a 48,1 percenta žien uviedlo, že v roku 2021 nemali možnosť zoznámiť sa s potenciálnymi partnermi. Mnohí z nich povedali, že neurobili nič na zvýšenie svojich šancí, napríklad sa nezúčastnili zoznamovacích akcií alebo nepožiadali priateľov o zoznámenie. Japonský premiér sa ospravedlnil obetiam nútenej sterilizácie, prisľúbil ďalšie odškodnenia Vzhľadom na to, že sa v Japonsku rodí pomerne málo detí nezosobášeným ľuďom, je úbytok sobášov uvádzaný ako významný dôvod nízkej pôrodnosti a ubúdajúcej a starnúcej populácie. V roku 2023 počet sobášov v krajine so 125 miliónmi obyvateľov prvýkrát od 30. rokov 20. storočia klesol pod 500-tisíc. Počet narodených detí medzitým klesol o 5,1 percenta na 758 631, čo je nové rekordné minimum, a takmer dosiahol hodnotu 755-tisíc, ktorú Národný inštitút pre výskum obyvateľstva sociálneho zabezpečenia predpovedal na rok 2035. Prieskumy ukázali, že mnoho mladých Japoncov sa zdráha uzavrieť manželstvo alebo založiť rodinu kvôli obavám z vysokých životných nákladov vo veľkých mestách, nedostatku dobrých pracovných miest a pracovnej kultúre, ktorá sťažuje obom partnerom mať prácu alebo ženám vrátiť sa po narodení detí do zamestnania na plný úväzok. Miestne samosprávy na to reagujú rôznymi opatreniami, od dennej starostlivosti o deti až po dohadzovacie služby. V júni tokijská metropolitná vláda oznámila, že už tento rok v lete spustí zoznamovaciu aplikáciu. Ekonóm Takaši Kadokura na spravodajskom blogu Yahoo Japan uviedol, že snahy miestnych samospráv o podporu sobášov nefungujú a sobášov nepribúda, pretože rastie počet ľudí pracujúcich mimo pracovného pomeru, pre ktorých je finančne ťažké založiť rodinu.
Japonsko za september vykázalo obchodný deficit v sume 294,3 miliardy jenov, keďže klesol jeho vývoz do kľúčových krajín, ako je Čína. Informovalo o tom vo štvrtok japonské ministerstvo ...
prejsť na článokSú vrany noví ľudia? Kedy bude dedinská bitka dedičstvom UNESCO? Prečo seniori smrdia a prečo to na gauči neprekáža? Aj vy máte traumu z Opičieho kráľa? Zuzka chýbala, tak prišlo aj na šušne.
prejsť na článokAko vieme, že kosatky sú z Talianska? Čo píše Playboy o klimatickej kríze? Máte doma mentálnu zbierku umenia? A kde je najviac cestovateľov v čase? Samé otázky.
prejsť na článokĽudia, ktorí by mali chrániť zákonnosť, sa spolčujú s útočníkmi.
prejsť na článokPrečo novinárom tak strašne vadí právo na hotovosť Nejak sa im tá kontrola nad spoločnosťou začala nebezpečne páčiť V čom je problém? Že ľudia si budú môcť rozhodovať o vlastných peniazoch sami? Aj vďaka REPUBLIKE prešlo do Ústavy zakotvenie práva na použ
prejsť na článok