Na úvod Samostatný život dospelej osoby v produktívnom veku má mnoho výhod, ale aj isté úskalia. Zásadná otázka „Čo budeme variť?“ naberá nový rozmer hlavne v časoch keď sme sa už prejedli takmer všetkého. A vtedy prichádzajú na rad cestoviny. Rýchlo sa uvaria a pokiaľ ich nerozvaríme tak aj chutia výborne. Počas romantickej prechádzky uličkou s cestovinami v obchode ma „popadla“ zvedavosť zistiť, aký príbeh je za týmto fenoménom z Talianska. Po stopách do minulosti, naozaj sú cestoviny pôvodom z Talianska? Trošku z mojej milovanej histórie, lebo keď poznáš dejiny lepšie pochopíš prítomnosť a budúcnosť. A teda aj keď sú dnes cestoviny doménou Talianska, prvé cestoviny sa objavili v Číne počas vlády dynastie Shang. Hovoríme tu o rokoch 1 700 – 1 100 pred Kristom. Neskôr sa objavili aj v starovekom Grécku a tiež aj v Afrike. Samozrejme, že sa líšili surovinami aj tvarom. Až od 4.storočia pred naším letopočtom možno badať formovanie cesty cestovín v Taliansku. Civilizácia Etruskov, ktorá sídlila v oblasti dnešného Toskánska do veľkej miery ovplyvňovala aj širšie oblasti. Archeologické nálezy odhalili nástroje na výrobu, tvarovanie a rolovanie cestovín veľmi podobným tým, ktoré dnes degustujeme. A primárne iba v Taliansku zostali približne do 19. až 20 storočia. Počas renesancie v 14.storočí sa stali základom stravovania v Ríme a Florencii a s možnosťou predávania aj v sušenej forme sa dostali do takmer celej Itálie. Taliani nemôžu tvrdiť, že oni ako prví zmiešali vodu a múku, ale to čo okolo cestovín vytvorili vďaka svojej vynaliezavosti a vášni im nikto nikdy nevezme. A teraz pár zaujímavých faktov Koľko druhov cestovín vieš vymenovať a zároveň si aj predstaviť ich tvar? Nebudem to naťahovať, existuje viac ako 600 druhov tvarov a viac ako 1 300 názvov. To záleží od regiónu v Taliansku kam sa vyberieš. Ku každému tvaru/druhu existuje omáčka. Ale paradajková omáčka, resp. paradajky ako také sa do Európy dostali až po veľkých zámorských objavoch v 16.storočí. Odvtedy sa cestoviny a paradajky v Taliansku veľmi kamarátia Do Ameriky sa dostali až v roku 1789 vďaka Thomasovi Jeffersonovi. Najviac cestovín sa samozrejme zje v Taliansku, ale druhé a tretie miesto majú Venezuela a Tunisko V roku 2005 vznikla International Pasta Organisation ako nezisková asociácia s hlavnou úlohou zvyšovať povedomie o cestovinách. A vďaka tomu zvyšovať ich produkciu, predaj a konzumáciu. Pretože cestoviny nie sú nezdravé a vďaka ich konzumácii sú ľudia šťastnejší – uhľohydráty zvyšujú produkcie serotonínu, hormónu šťastia. <3 zdroje: IPO, foodnetwork, delallo Príspevok Krátko o ceste talianskych cestovín je zobrazený ako prvý na Mortal Insight.
Na ceste si dávaj pozor, cesta nie je park, nech to vedia všetky deti, prečo je to tak !
prejsť na článokFarfalle, tagliatelle, fusilli, spagetii... Druhy cestovín, ktoré bežne kupujeme a konzumujeme. Počuli ste však už o cestovinách podobných tarhoni, ktoré pochádzajú zo severnej Afriky a navyše sa nemusia variť?
prejsť na článok4,30 €Sklenený zásobník vyrobený z kvalitného a tepelne odolného skla SIMAX. Je schválený na styk s potravinami. Uzavriete doň 0,5 l ľubovoľných potravín (cestovín, strukovín, múky, kávy, cukru, ...). Je uzatvárateľný plastovým viečkom s tesnením.
prejsť na článokV našich zemepisných šírkach je konzumácia príloh v podobe cestovín, ryže, zemiakov, chleba a pečiva tradičnou základňou celkovej skladby potravy. Viac ako vlastná je nám konzumácia chleba a pečiva. Čo je na tom zlé?
prejsť na článokV najnovšej reportáži o Svätojakubskej ceste od televízie TA3 sa dozviete, ako vznikla tradícia putovania do Santiaga de Compostela, prečo ju ľudia absolvovali v minulosti a prečo sa moderní pútnici k tejto nádhernej kresťanskej tradícii opäť vracajú aj d
prejsť na článok