V dnešnej dobe sa čím ďalej, tým viac ľudí rozhoduje osamostatniť. Nehovoríme však o odchode z rodičovského domu, ale o spôsobe života, kedy si vieme dopestovať vlastnú zeleninu a ovocie, zaobstarať vlastné mlieko, vajíčka a mäso. Ak ste sa aj vy rozhodli pre takúto cestu, je len otázkou času, kým začnete uvažovať nad zadovážením kravičky. Pred týmto veľkým rozhodnutím by ste mali vedieť, čo všetko k jej chovu budete potrebovať. Chov kravy nie je v podstate ničím náročný. Rozdiel je najme vo veľkosti. Keďže sa jedná o zviera, ktoré môže v dospelosti dosiahnuť aj tonovú váhu, musíme uvažovať nad správnym ustajnením a tiež dostatočne veľkou plochou na pastvu. Tento priestor musí byť dostatočne ohradený. Kravy sú aj napriek svojmu veľkému vzrastu obzvlášť šikovné zvieratá. Problém im nerobí preskakovanie vyšších plotov a svojim šikovným jazykom otvoria takmer každú bráničku. Elektrický oplotok bude fungovať iba vtedy, ak ho dostatočne upevníte a bude vždy pod prúdom. Ak raz krava zistí, že sa pri kontakte s ním nič nestalo, už nikdy ju nezastaví. Na rozdiel od kôz, alebo oviec, kravy konzumujú výlučne trávu. Sem tam si zakúsia aj do niečoho iného, ale tráva je alfou a omegou ich stravovania. Ak bude mať zviera k dispozícií dostatok zeleného krmiva, nemusíte mu počas letného obdobia podávať žiadne obilie a ani iné kŕmne zmesi, jediné čo okrem trávy potrebuje je seno. Na zimu si musíme pripraviť dostatočne veľké množstvo kvalitného sena a istému prikrmovaniu obilninami sa v našich podmienkach nevyhneme. Vhodný je jačmenný, alebo pšeničný šrot a rôzne kŕmne zmesi obohatené o vitamíny a minerály. Kravám môžeme sem tam ponúknuť repu, alebo zemiaky. Pozor si treba dávať na to, aby sa im niektorá z týchto surovín nezasekla v hrdle. Pripraviť sa musíme aj na pravidelné ošetrovanie paznechtov a starostlivosť o srsť. V neposlednom rade budeme potrebovať aj dostatok slamy na podstielanie. Ak chcete kravu chovať na mlieko, zadovážte si dojnicu, nie jalovicu. Pamätajte však na to, že bez teliatok nebude mlieko. Takže kravu budete musieť každý rok pripustiť. To samozrejme znamená, že každý rok pribudne i teliatko. Kvôli tomuto účelu, si však nemusíte zaobstarávať hneď aj býka. Najlepšou možnosťou je osloviť ľudí, ktorí vykonávajú oplodnenie umelým spôsobom. Inseminátori sa používajú aj na družstvách, keďže ruja u týchto zvierat prebieha maximálne počas dvanástich hodín. Článek Kupujeme kravu se nejdříve objevil na Horsona.
Chuť teplého kravského mlieka sa vyrovná máločomu. Každý, kto má možnosť chovať si vlastnú kravu, by sa nad tým mal zamyslieť. V článku sa dozviete pár užitočný rád, ako začať s chovom kravy a ako sa o ňu správne starať.
prejsť na článokŠošovica patrí z nutričného hľadiska medzi naše najcennejšie potraviny. Jej semená uložené v strukoch obsahujú množstvo vitamínov skupiny B a minerálov vrátane železa. Sušené stonky a listy rastliny predstavujú skvelé krmivo napríklad pre kozu alebo kravu
prejsť na článokZvažujete chovať kravu, ale zdá sa vám že ide o príliš veľké :) a teda mimoriadne náročné hospodárske zviera? Nemýlite sa — našťastie však okrem klasických “veľkých” kráv existujú aj malé plemená, dosahujúce len polovičnú alebo tretinovú veľkosť a hmotnos
prejsť na článokKupujeme naozaj to, čo si myslíme? Prečo sú ryby označované inak ako by mali?
prejsť na článokV obchodoch kupujeme rôzne hnojivá na báze chémie. Vedeli ste ale, že hnojiť sa dá aj inak – prírodne? V záhradke totiž môžeme cielene vysádzať také rastliny, ktoré zvýšia kvalitu pôdy.
prejsť na článok