Ľudský mozog bol v priebehu rokov predmetom nespočetných štúdií a výskumov. Napriek všetkému pokroku, ktorý sa dosiahol, stále existuje o ňom veľa bežných mýtov a mylných predstáv: https://video.wixstatic.com/video/2680a2_4864494e95c6494fa603c05a7165cb6d/1080p/mp4/file.mp4Najpopulárnejším mýtom o mozgu je, že ľudia využívajú iba 10 % svojej kapacity a záhadne, 90 % sa nevyužíva. V skutočnosti neurozobrazovacie štúdie ukázali, že používame všetky časti nášho mozgu, aj keď nie všetky v rovnakom čase alebo v rovnakom rozsahu. Zatiaľ čo niektoré oblasti môžu byť pri určitých úlohách aktívnejšie ako iné, mozog ako celok je neustále aktívny a zapája sa do spracovania informácií. Evolučne povedané, pre ľudí by nemalo zmysel mať taký veľký a energeticky náročný orgán, ktorý nie je plne využitý. Ďalším mýtom je, že ľudská pamäť je ako videozáznam a môžeme jej plne dôverovať. Mozog však nezaznamenáva naše zážitky dokonale. Zakaždým, keď si na ne spomenieme, trochu ich upravujeme. Spomienky sú nespoľahlivé a naša pamäť nie je dokonalou reprezentáciou minulosti. Je ovplyvnená emóciami, očakávaniami a predchádzajúcimi skúsenosťami, ktoré môžu zmeniť naše vnímanie a interpretáciu udalostí. Náš mozog funguje lepšie pod tlakom je ďalším mýtom. Motivácia k tvrdšej práci a výkonnosť sa môže zvyšovať s fyziologickým alebo duševným vzrušením, avšak len do určitého bodu. Yerkes-Dodsonov zákon alebo skôr krivka, je princíp v psychológii, ktorý popisuje vzťah medzi vzrušením a výkonom. Krivka je v tvare obráteného U. Na spodnom konci krivky, kde je vzrušenie nízke, je nízky aj výkon. So zvyšujúcim sa vzrušením sa zvyšuje aj výkon, ktorý dosahuje svoje maximum na vrchole krivky. Ak však vzrušenie naďalej narastá aj za týmto bodom, výkon začne klesať. Existuje optimálna úroveň vzrušenia, ktorá najviac prispieva k vysokému výkonu avšak príliš málo alebo príliš veľa vzrušenia je pre výkon škodlivé. Keďže sa stále viac dozvedáme o mozgu a jeho fungovaní, je dôležité oddeliť fakty od mýtov. Odbúraním týchto zaužívaných predstáv môžeme lepšie pochopiť, ako funguje náš mozog a ako sa oň môžeme postarať.
Zbúrajme spolu predsudky a mýty o hospicoch a zomieraní. Zaujíma Vás, ako to u nás vyzerá, aké služby poskytujeme? Že sme z mäsa a kostí a že je to u nás skôr o živote a radosti?
prejsť na článokPredstavte si svet, kde sa každý úspech stretne s návalom príjemného vzrušenia, každá výzva je prekonaná s ľahkosťou a každý okamih radosti je prežívaný intenzívnejšie. Toto je svet dopamínu, neurotransmiteru, ktorý poháňa našu motiváciu a dodáva životu c
prejsť na článok“Where is my campus?” “Ask your hippocampus!” (Študenti z Oxfordu) Pár štruktúr veľkosti palca hlboko v strede ľudského mozgu je rozhodujúci pre našu schopnosť učiť sa a pamätať si. Každý z nich sa vďaka svojmu tvaru nazýva hippocampus — morský koník. Hip
prejsť na článokMinulý týždeň sme písali o najväčších mýtoch, ktoré sa týkajú spermií. Dnes sme sa zamerali na niekoľko babských rád, ktoré sú ale tiež mýty. Niektoré radí, ako zaručene otehotnieť, iné naopak prinášajú odporúčania, ktoré otehotneniu celkom iste zabráni.
prejsť na článokalebo ako vyzeral deň otvorených dverí v našom hospici 8. 10. 2022.
prejsť na článok