Na Slovensku sa v súvislosti s krojmi často hovorí, že každá obec má svoj vlastný typický, čo má byť významným špecifikom našej krajiny. Na jednej strane sme hrdí na to, aký bol odev v minulosti rôznorodý a bohatý, ale už menej myslíme na to, aké rôzne vonkajšie vplyvy sa v ňom odrážajú a ako sa pomerne rýchlo menil (napr. zmena náboženských a politických predstáv, príchod nových materiálov a technológií výroby, umelecké sugestívne stvárnenie atď.). Súvisí to častokrát najmä s turbulentným vývojom v čase a priestore v našich dejinách. Mali by sme si preto uvedomovať, že čas neustále plynie a nie je prirodzene možné za každú cenu všetko konzervovať. Ak hovoríme o niečom typickom, chtiac-nechtiac máme na mysli konkrétnu vec, ale iba v určitom (vzhľadom na dejinný vývoj pomerne malom) časovom horizonte. Ak to teda prenesieme na kroj, tak neexistuje typický, ale iba zachytený v určitom čase. Pred tým vyzeral inak a potom tiež. To je aj prípad krojov z obcí Púchovskej doliny a okolia (názov výstavy), ktoré mala verejnosť možnosť vidieť pri prezentácii v púchovskom Divadle na začiatku júna. Výstava netrvala dlho (5.-12. 6. 2023), ale za to priniesla zaujímavé kúsky a pohľady na oblečenie našich predkov od konca 19. storočia až do 2. polovice 20. storočia. Autori výstavy sústredení okolo MO MS Záriečie (Mária Štefániková, Mária Chodúrová a ďalší) odprezentovali kroje zozbierané z obcí Púchovskej doliny a okolia tak, aby sledovali tok rieky Biela voda, ktorá ňou preteká. Samozrejme, by sme možno našli pri ďalšom výskume ďalšie rôzne varianty týchto ľudových odevov, je ale úctyhodné, že sa takúto expozíciu podarilo zrealizovať. Ocenia to najmä tí, ktorí sa podobným aktivitám venujú, ale určite i laická verejnosť, ktorá v krojoch vidí to svoje. Po obciach Lysá Pod Makytou, Lazy pod Makytou, Lúky, Záriečie, Mestečko, Dohňany a Púchov bola výstava doplnená o okolité obce ako Lidečko, Červený Kameň, Lednica, Horná Mariková, Praznov a Podmanín, ktoré okrem samotnej prezentácie naznačujú vzájomné vplyvy neizolovanosti horských dolín severozápadného Slovenska. LYSÁ POD MAKYTOU LAZY POD MAKYTOU LÚKY ZÁRIEČIE VYDRNÁ MESTEČKO DOHŇANY PÚCHOV LIDEČKO ČERVENÝ KAMEŇ LEDNICA HORNÁ MARIKOVÁ PRAZNOV (POVAŽSKÁ BYSTRICA) PODMANÍN (POVAŽSKÁ BYSTRICA) Spracoval: Pavol Makyna Kroje na výstavu zapožičali: p. Vašútová (Červený Kameň), p. Krošláková, Obec (Lysá pod Makytou), p. H. Zedníková, p. Š. Chodúr (Lazy pod Makytou), p. M. Štefániková (Lúky a Lazy pod Makytou), p. H. Janíková, p. M. Vodárová, Obec (Záriečie), p. B. Oklepková (Vydrná), p. E. Hriadelová, p. Z. Guričanová (Dohňany), p. Kostelanská (Podmanín), p. Tomanová (Podmanín), p. Kyseľová (Horná Mariková), p. A. Kováč (Lednica), p. B. Škripcová (Púchov), Obec Záriečie (Lidečko), n. o. Naša dolina (Mestečko)
Kostýmy na mieru Ponuka Ako to funguje? Obchod Ukážky kostýmovej tvorby O mne Kontakt Výstava kostýmov Z histórie do rozprávky Výstava kostýmov vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici Rozprávkové šaty pre krásnu Hedvigu z považskobystrickej povesti. Ša
prejsť na článokVýstava Euroforest vo Saint-Bonnet-de-Joux (Francúzsko) s účasťou traktorov EQUUS v termíne 22.6 - 24-6.2023.
prejsť na článokTáto výstava, ktorá je súčasťou aktuálnej Prehliadky zámku a jaskyne, ponúka návštevníkom možnosť pozrieť sa na monumenty Slovenska očami svetových maliarov. Je sprístupnená do 10.marca v čase otváracích hodín múzea a Bojnického zámku. The post Výstava E
prejsť na článokÚspešná výstava Internationale Holzmesse Klagenfurt 2022, v Rakúsku. EQUUS uspel v konkurenicii najsilnejších!!
prejsť na článokOd 31.3. do 2.4. sa v Nemeckom Offenburgu bude konať výstava lesnej techniky aj prezentáciou lesných traktorov EQUUS.
prejsť na článok