Viete, čo je backlink?

Dá sa povedať, že backlink, častejšie označovaný ako spätný odkaz, je jedna z najdôležitejších vecí v rámci SEO optimalizácie pre vyhľadávače. Vďaka budovaniu spätných odkazov môžete na váš web priviesť nových návštevníkov, či zlepšiť pozíciu svojho webu vo vyhľadávačoch. Čo je teda backlink a ako na budovanie spätných odkazov, teda linkbuilding? Čo sú spätné odkazy Spätný odkaz, teda backlink, je odkaz, ktorý smeruje na vaše stránky z iného, než vášho vlastného webu. To znamená, že ak sa niekto na svojom webe zmieni o vás, respektíve o niečom z vášho webu, pričom na váš web odkáže, získavate takto spätný odkaz. Platí, že čím viac kvalitných spätných odkazov, teda odkazov z relevantných a hodnotných webov, tým lepšie. Prečo? Ak vhodne umiestnite odkaz na váš web, môžete tak získať z iného webu množstvo nových návštevníkov, ktorí sa stávajú potenciálnymi klientmi. Navyše, web vďaka linkbuildingu získava lepšiu pozíciu vo vyhľadávačoch, čo takisto vedie k zvýšeniu návštevnosti webu. A je to prakticky aj celkom lacná reklama! Ako na linkbuilding Budovanie spätných odkazov môže byť prirodzené, teda bez vášho pričinenia. V tom prípade ide o organické spätné odkazy. Tieto odkazy vznikajú jednoducho preto, že je váš web, prípadne to, čo na ňom ponúkate, zaujímavé. A preto na vás ľudia automaticky odkazujú. No aby ste takéto spätné odkazy získali, váš web by musel byť naozajstnou autoritou! Vybudovať spätné odkazy vo vlastnej réžii môžete týmito spôsobmi: PR články. Teda tvorba a publikovanie PR článkov, ktoré budú odkazovať na váš web. Podmienkou je napísať kvalitný PR článok a uverejniť ho na tematicky príbuznom webe. V článku sú vhodne umiestnené kľúčové slová, ktoré odkážu na váš web. Takýto odkaz vyznieva prirodzene. Katalógy. Je to veľmi jednoduchý spôsob linkbuildingu. Zároveň však aj najmenej účinný. Ide o to, že zaregistrujete svoj web do internetového katalógu. Samozrejme, opäť vyberajte relevantný a obsahovo príbuzný katalóg, kde vás potenciálny klient s najväčšou pravdepodobnosťou bude hľadať. Výmena odkazov. Ide o to, že sa s iným správcom/majiteľom webu dohodnete, že si odkazy proste vymeníte. On odkáže na váš web, vy zas na jeho. Ak to však s takýmito odkazmi preženiete, Google to dokáže odhaliť a hrozí zníženie pageranku. Ak teda vymieňať odkazy, tak len výnimočne a s obsahovo príbuznými webmi. Platené odkazy. Tie sú najčastejšie zobrazované v bočných paneloch webu. Ich výhodou je to, že pomerne jednoducho môžete získať návštevnosť. Nevýhodou však to, že sú na stránke spravidla len krátkodobo, kým za ne platíte. V každom prípade, linkbuilding je pre váš web doslova nevyhnutnosťou. Ak si s budovaním spätných odkazov neviete poradiť, oslovte profesionálov z Blueinfo, ktorí to urobia za vás. The post Viete, čo je backlink? appeared first on backlink.sk.

prejsť na článok

8 tipov, ako získať kvalitný backlink spätný odkaz

Získavanie backlinkov, teda spätných odkazov, je nevyhnutnou súčasťou SEO optimalizácie pre vyhľadávače. Od kvality a množstva spätných odkazov závisí, na akých priečkach sa bude váš web zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania, a teda aj koľko potenciálnyc

prejsť na článok

Čo možno (ne)viete o mede

V súčasnej modernej dobe prifarbovaných, konzervovaných, upravovaných, stabilizovaných a podobne potravín, je med jedinečný- je taký, aký nám ho poskytla naša príroda. A čo o ňom možno (ne)viete?

prejsť na článok

Ako na pleť bez akné?

Perfektnú, dokonalú pleť nemá nikto. Gény, vek, znečistené prostredie, strava, poveternostné podmienky,... všetko sa podpisuje na našej pleti. Pokiaľ viete akú pleť máte a viete ako sa o ňu starať …

prejsť na článok

Viete, čo obsahujú huby?

Huby sú našou veľmi obľúbenou potravinou. Prechádzky po lese spojené s radosťou pri nájdení hríbiku, to má rád zrejme každý z nás. Viete ale, čo v skutočnosti obsahujú a aký účinok na naše telo môžu mať?

prejsť na článok

Viete, že…? Zaujímavosti o špenáte, ktoré určite (ne)viete!

… slovo špenát je odvodené od slova ispanai, čo znamená zelená ruka? … špenát bol najprv ozdobnou rastlinou? … stredovekí umelci extrahovali zelené farbivo zo špenátu a používali ho ako atrament alebo farbu? … naša kuchyňa pozná špenát takmer štyri storoč

prejsť na článok