Zdravé stravovanie a nákup takýchto potravín je dnes veľmi populárnou záležitosťou. Mnohých ľudí však uspokojí nápisy ako 100%, „BIO“, alebo „iba zo zeleniny“. len málokto si dá pri nákupoch toľko námahy, aby si prečítal, čo daný výrobok v skutočnosti obsahuje, kde a ako bol vyrobený. Navyše ešte menej ľudí ovláda, čo je pre naše zdravie naozaj zdravé. Preto sa pozrieme na najčastejšie omyly, ktoré robia ľudia pri nákupoch ZDRAVÝCH potravín. 100 % džúsy Ak sa na obale džúsu píše, že je 100 %, to ešte neznamená, že je vyrobený z čerstvého ovocia. Takéto nápoje sa v drvivej väčšine vyrábajú z koncentrátu, teda usušeného ovocného prášku, ktorý je dodatočne zmiešaný s vodou. D svojho tela síce takto dostanete vitamíny, no nie tie prírodné, ale tie, ktoré boli do džúsu pridané umelo. Nápoje vyrobené odšťavením čerstvého ovocia, majú na sebe túto informáciu vždy uvedenú a sú podstatne drahšie. „Bez glutamanu“ Dnes je veľmi populárne výrobky označovať veľkými písmenami „BEZ GLUTAMANU“. Táto látka síce nie je pre ľudské zdravie tá najlepšia, no na druhej strane, ani zďaleka najhoršia. Ide o dochucovadlo, ktoré robí chuť jedla atraktívnejšou. Konzervačné látky a farbivá, sú však pre naše zdravie omnoho horšie. Preto sa nenechajte zlákať týmto malým trikom a vždy poriadne čítajte celé zloženie výrobkov. Perfektne vyzerajúca zelenina a ovocie V obchodoch nájdete zeleninu a ovocie, ktoré na prvý pohľad vyzerajú nádherne. Tento fakt, však v skutočnosti neznamená, že ide o naozajstnú kvalitu. Práve naopak, takéto potraviny obsahujú omnoho viac chemických látok. Napríklad také šalátové zmesi balené v mikroténových vreckách sú ošetrované chemikáliami, ktoré zabraňujú ich zvädnutiu a zhnednutiu. S chráneným označením pôvodu Túto značku dostanú iba potraviny, ktoré spĺňajú prísne kritériá. Medzi ne však nepatrí používanie konzervačných látok, či farbív. Aj v tomto prípade, preto vždy čítajte informácie o zložení výrobku. Článek Zdravé potraviny ktoré nie sú až tak zdravé se nejdříve objevil na Antarabau.
Každý máme vo svojom jedálničku zdravé aj nezdravé potraviny. Viete ktoré nezdravé veci majú svoju zdravú, rovnako chutnú alternatívu?
prejsť na článokPri kúpe potravín nás často ovplyvňuje „nálepka“, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré nie. Napriek tomu, že naše výdavky za potraviny sú vysoké, odborníci na výživu spokojní nie sú. Pomer výdavkov za potraviny na Slovensku je v pomere k ostatným krajinám E
prejsť na článokKeď sa povie brusnica, väčšinu z nás už akoby automaticky napadnú zdravé obličky. Brusnice však v sebe skrývajú okrem vynikajúcej chuti a schopnosti pomôcť obličkám oveľa viac. Sú radené medzi tzv. superpotraviny, teda potraviny pre človeka „super zdravé“
prejsť na článokZdravé raňajky v podobe lievancov zo špaldovej múky doma nesmú chýbať. Pripravte si jednoduché, rýchle a lahodné lievance. Obsah (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Ingrediencie 1 banán 200 ml mlie
prejsť na článokNiektoré potraviny odjakživa považujeme za "nezdravé". Je to naozaj tak? Viete že čokoláda lieči kašeľ?
prejsť na článok