Brusnice sú jedlé až po prvých mrazoch

Varenie – Potraviny Brusnice možno nie sú tak obľúbené ako čučoriedky alebo ríbezle, ale zvykli ich vo svojej komore mávať už naše staré mamy. Dobre vedeli, že červené bobule sú veľmi zdravé. Z lesného ovocia sú brusnice vhodné na zber najneskôr, jedlými sa stávajú až po prvých mrazoch. Dozrievajú síce už na rozhraní augusta a septembra, ale sú ešte tvrdé a chuťou kyslé až horkasté. Zložením sú príbuzné s čučoriedkami. Pôvod: Toto ovocie výraznej červenej farby rastie najmä v severnej a strednej Európe a v Škandinávii ho pestujú vo veľkom. Už stáročia sú brusnice známe ako potravina a liek zároveň. Pôvodní obyvatelia Ameriky ich používali aj pri otrave krvi. Kedysi bývali výborným zdrojom vitamínu C v zimných mesiacoch. Prínos pre zdravie: Brusnice chránia pred infekciou močových ciest. Znemožňujú totiž baktérií Escherichia coli spôsobujúcej toto ochorenie uchytiť sa na steny čriev a močového mechúra. Ako prevenciu sa odporúča zjesť za hrsť bobúľ alebo vypiť pol šálky brusnicovej šťavy. V prípadne akútnej infekcie a hnačky problém liečime trojnásobným množstvom bobúľ alebo asi 400 ml šťavy. Ďalšou prednosťou tohto prírodného lieku je jeho antivírusový účinok a zvyšovanie odolnosti organizmu pri pravidelnej konzumácii. Brusnice tiež znižujú hladinu vápnika v moči, takže redukujú možnosť tvorby obličkových kameňov. Riešiť nimi môžeme aj nechutenstvo. Skladovanie: Brusnice sa môžu jesť surové, ak si ich chceme zachovať aj mimo sezóny, dajú sa úspešne zmraziť a tiež sušiť. Jednoduchý recept je povariť ich v troche vody 5 až 10 minút a pridať med a zmiešať. Zmes potom uložíme do chladničky. Využitie v kuchyni: Brusnice sa môžu jesť surové mierne osladené alebo zmiešané so sladším ovocím (broskyne, melón, hrušky), posekané alebo rozmixované mu dodávajú pikantnú chuť. Častejšie sa však spracúvajú na kompóty, marmelády, želé či brusnicové pyré. Brusnicové omáčky zlepšujú chuť do jedla. Výborne sa znášajú s divinou a rybami v oleji, vlastnosti si uchovávajú aj pri tepelnom spracovaní. redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com Ďalšie informácie, praktické rady a zaujímavé články o varení, zdraví a tvorbe útulného domova nájdete na stránke www.domarada.sk.

prejsť na článok

Brusnice na obličky, chrípku aj ústnu dutinu

Keď sa povie brusnica, väčšinu z nás už akoby automaticky napadnú zdravé obličky. Brusnice však v sebe skrývajú okrem vynikajúcej chuti a schopnosti pomôcť obličkám oveľa viac. Sú radené medzi tzv. superpotraviny, teda potraviny pre človeka „super zdravé“

prejsť na článok

Jedlé divorastúce bylinky

Považské múzeum pripravilo v utorok 9. apríla 2024 o 16.00 v rámci podujatia určeného pre širokú verejnosť prednášku s názvom Jedlé divorastúce bylinky. Botanička Ing. Květa Kicková návštevníkom predstaví viaceré známe i neznáme a chuťovo príjemné jedlé d

prejsť na článok

„Červené zlato“ - brusnice

Brusnica je malý, rozkonárený krík s oblými konármi, na ktorých sú nezreteľne vrúbkované zvrchu tmavozelené, zospodu hnedobodkované listy. Tie zostávajú na kroch aj cez zimu.

prejsť na článok

Jesenný cícerový šalát

Jesenný cícerový šalát Cícer, jabĺčko, sušené brusnice, vlašské orechy a majonéza. Znie to možno trocha divok

prejsť na článok

Vianočné spomalenie

Ako bežec trénujem po celý rok. Jeden z tréningov v zamrznutom lese mi pripomenul to, na čo počas vianočných sviatkov zabúdame. Zvyknem hovorievať, že nikto neocení jar tak ako bežci. Zimná bežecká príprava prebieha zväčša v mrazoch a tme. Preto sa veľmi

prejsť na článok