Likavský hrad LIKAVA - ZRÚCANINA HRADU LIKAVA Oblasť: Chočské vrchy Dĺžka trasy: 1 km Trvanie chôdzou: 30 min Vzdialenosť od Ranča: 51 km Obtiažnosť: Ľahká (2) Začiatok: Likavka Cieľ: Zrúcanina hradu LikavaPrevýšenie: 79m Typ: Stúpanie hore jedným kopcom UPOZORNENIE: Nie je rátané s cestou dole O hrade Hrad Likava je zrúcanina hradu v chotári obce Likavka, okres Ružomberok. Je najväčším hradom Liptova a jeho hlavnou úlohou bolo strážiť dôležitú cestu z Považia na Oravu a do Poľska.Likavský hrad stojaci v severozápadnom cípe Liptova sa po prvý raz spomína v roku 1315. Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska. História hradu Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1315, keď ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. V rokoch 1431 – 1434 bol v rukách husitskej posádky, ďalšími vlastníkmi boli Ján Hunyadi, Peter Komorovský, Zápoľskovci, Pekryovci, Ján Krušič, Ilešháziovci a Tököliovci. Po potlačení prvého Tököliho povstania prešiel pod správu eráru.V roku 1447 sa stal stoličným hradom a strediskom kráľovského hradného panstva Likava, ku ktorému patrili mestá a mestečká Ružomberok, Nemecká Ľupča (dnešná Partizánska Ľupča), Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Bobrovec a ďalších 17 obcí. K pôvodnému jadru hradu bol po roku 1435 pristavený dolný hrad, v 2. polovici 15. storočia gotický horný hrad a po roku 1533 upravený v renesančnom štýle. Rozsiahle stavebné úpravy boli vykonané v rokoch 1642 – 1700, kedy boli vybudované nové opevnenia s 5 baštami. V roku 1670 bol značne poškodený cisárskym vojskom. Neskoršie hrad slúžil ako vojenská ubytovňa a stoličná väznica (1685). V roku 1703 sa hradu zmocnili povstalecké vojská Františka II. Rákociho a v roku 1707 hrad zbúrali na jeho príkaz na ústupe pred cisárskymi vojskami.Hrad postupne pustol a stala sa z neho len ruina. Po rozsiahlej rekonštrukcii v posledných rokoch bola verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu. Prístup Prístup: autom do obce Likavka, z Likavky (autobusová zastávka) pešo po červenej asi 30 min., pešo z Ružomberka (železničná stanica) po červenej asi 1 hodinu ĎALŠIE: Kultúrne pamiatky na Liptove /* widget: Card Post Carousel */ #uc_uc_card_post_carousel_elementor34285 { -webkit-font-smoothing: subpixel-antialiased; } #uc_uc_card_post_carousel_elementor34285 .uc_image_carousel_content{ padding:30px; background-color:#f4f4f4; display: flex; align-items: center; } #uc_uc_card_post_carousel_elementor34285 .owl-item:nth-child(2n) .uc_image_carousel_content{ background-color:#fff; } Drevený artikulárny kostol Svätý Kríž Múzeum liptovskej dediny (Skanzen Pribylina) Likavský hrad Východná: amfiteáter, rozhľadňa Majka Liptovský Hrádok a skalka Vlkolínec z Hrabova The post Likavský hrad appeared first on Ranč Kráľova Lehota.
23. 4. 2023 vychádzka na Kapušiansky hrad 19 turistov zo Sabinova sa v nedeľu stretli o 8:30 hod., aby zdolali Kapušiansky Čítaj viac The post Kapušiansky hrad 23. 4. 2023 appeared first on KST Slovan Sabinov.
prejsť na článokVýchodná: amfiteáter, rozhľadňa Majka Východná - amfiteáter, rozhľadňa Majka Oblasť: V
prejsť na článokLiptovský Hrádok a skalka Skalka Liptovský Hrádok, jazierko, Lubyho lúka a hrad Oblasť
prejsť na článokHrad Devín síce neleží v centre mesta alebo jeho bezprostrednej blízkosti, ale aj tak predstavuje jednu z dominánt Bratislavy, ktorú by si jej návštevníci nemali nechať ujsť. Nachádza sa v mestskej časti Devín, na sútoku Dunaja a Moravy a je ideálnym mies
prejsť na článok4. júna 2023 sa sabinovskí turisti zúčastnili plánovanej turistickej akcie klubu. Príjemná prechádzka s dobrou partiou Čítaj viac The post 4. 6. 2023 Lipovský hrad appeared first on KST Slovan Sabinov.
prejsť na článok