Likavský hrad

Likavský hrad LIKAVA - ZRÚCANINA HRADU LIKAVA Oblasť: Chočské vrchy Dĺžka trasy: 1 km Trvanie chôdzou: 30 min Vzdialenosť od Ranča: 51 km Obtiažnosť: Ľahká (2) Začiatok: Likavka Cieľ: Zrúcanina hradu LikavaPrevýšenie: 79m Typ: Stúpanie hore jedným kopcom UPOZORNENIE: Nie je rátané s cestou dole O hrade Hrad Likava je zrúcanina hradu v chotári obce Likavka, okres Ružomberok. Je najväčším hradom Liptova a jeho hlavnou úlohou bolo strážiť dôležitú cestu z Považia na Oravu a do Poľska.Likavský hrad stojaci v severozápadnom cípe Liptova sa po prvý raz spomína v roku 1315. Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.  História hradu Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1315, keď ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. V rokoch 1431 – 1434 bol v rukách husitskej posádky, ďalšími vlastníkmi boli Ján Hunyadi, Peter Komorovský, Zápoľskovci, Pekryovci, Ján Krušič, Ilešháziovci a Tököliovci. Po potlačení prvého Tököliho povstania prešiel pod správu eráru.V roku 1447 sa stal stoličným hradom a strediskom kráľovského hradného panstva Likava, ku ktorému patrili mestá a mestečká Ružomberok, Nemecká Ľupča (dnešná Partizánska Ľupča), Liptovský Trnovec, Liptovská Sielnica, Bobrovec a ďalších 17 obcí. K pôvodnému jadru hradu bol po roku 1435 pristavený dolný hrad, v 2. polovici 15. storočia gotický horný hrad a po roku 1533 upravený v renesančnom štýle. Rozsiahle stavebné úpravy boli vykonané v rokoch 1642 – 1700, kedy boli vybudované nové opevnenia s 5 baštami. V roku 1670 bol značne poškodený cisárskym vojskom. Neskoršie hrad slúžil ako vojenská ubytovňa a stoličná väznica (1685). V roku 1703 sa hradu zmocnili povstalecké vojská Františka II. Rákociho a v roku 1707 hrad zbúrali na jeho príkaz na ústupe pred cisárskymi vojskami.Hrad postupne pustol a stala sa z neho len ruina. Po rozsiahlej rekonštrukcii v posledných rokoch bola verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu. Prístup Prístup: autom do obce Likavka, z Likavky (autobusová zastávka) pešo po červenej asi 30 min., pešo z Ružomberka (železničná stanica) po červenej asi 1 hodinu ĎALŠIE: Kultúrne pamiatky na Liptove /* widget: Card Post Carousel */ #uc_uc_card_post_carousel_elementor34285 { -webkit-font-smoothing: subpixel-antialiased; } #uc_uc_card_post_carousel_elementor34285 .uc_image_carousel_content{ padding:30px; background-color:#f4f4f4; display: flex; align-items: center; } #uc_uc_card_post_carousel_elementor34285 .owl-item:nth-child(2n) .uc_image_carousel_content{ background-color:#fff; } Drevený artikulárny kostol Svätý Kríž Múzeum liptovskej dediny (Skanzen Pribylina) Likavský hrad Východná: amfiteáter, rozhľadňa Majka Liptovský Hrádok a skalka Vlkolínec z Hrabova The post Likavský hrad appeared first on Ranč Kráľova Lehota.

prejsť na článok

Kapušiansky hrad 23. 4. 2023

23. 4. 2023 vychádzka na Kapušiansky hrad 19 turistov zo Sabinova sa v nedeľu stretli o 8:30 hod., aby zdolali Kapušiansky Čítaj viac The post Kapušiansky hrad 23. 4. 2023 appeared first on KST Slovan Sabinov.

prejsť na článok

Východná: amfiteáter, rozhľadňa Majka

Východná: amfiteáter, rozhľadňa Majka Východná - amfiteáter, rozhľadňa Majka Oblasť: V

prejsť na článok

Liptovský Hrádok a skalka

Liptovský Hrádok a skalka Skalka Liptovský Hrádok, jazierko, Lubyho lúka a hrad Oblasť

prejsť na článok

Hrad Devín

Hrad Devín síce neleží v centre mesta alebo jeho bezprostrednej blízkosti, ale aj tak predstavuje jednu z dominánt Bratislavy, ktorú by si jej návštevníci nemali nechať ujsť. Nachádza sa v mestskej časti Devín, na sútoku Dunaja a Moravy a je ideálnym mies

prejsť na článok

4. 6. 2023 Lipovský hrad

4. júna 2023 sa sabinovskí turisti zúčastnili plánovanej turistickej akcie klubu. Príjemná prechádzka s dobrou partiou Čítaj viac The post 4. 6. 2023 Lipovský hrad appeared first on KST Slovan Sabinov.

prejsť na článok