Vedecká záhada: prečo je lepšie piť kávu ako kofeínové nápoje

Čistý kofeín môže len čiastočne kopírovať povzbudzujúci účinok šálky kávy, ktorá nás prebudí, dodá nám energiu a rozjasní naše myšlienky. Táto látka ovplyvňuje len oblasti mozgu zodpovedné za bdelosť, zatiaľ čo oblasti spojené s pamäťou a inými kognitívnymi funkciami zrejme ovplyvňujú niektoré ďalšie látky prítomné v nápoji. ŠTÚDIA Štúdia portugalských vedcov, ktorej článok bol publikovaný v časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience, zahŕňala 47 ľudí, ktorí pili aspoň jednu šálku kávy denne po mnoho rokov. Boli požiadaní, aby sa zdržali konzumácie jedál a nápojov obsahujúcich kofeín aspoň tri hodiny. Potom boli účastníci dvakrát vyšetrení na mozgovú aktivitu pomocou funkčnej magnetickej rezonancie raz pred a druhýkrát pol hodiny po tom, ako si buď vzali kapsulu s čistým kofeínom, ktorá objemovo zodpovedá jednej štandardnej šálke kávy, alebo jednoducho vypili šálku. VÝSLEDOK Keď vedci analyzovali výsledky skenovania, boli prekvapení. Očakávali, že kofeín aj káva budú v rovnakej miere aktivovať oblasti mozgu zodpovedné za pamäť, kognitívne funkcie, pozornosť a bdelosť. Ukázalo sa však, že to nie je celkom tak. ZÁVER Kofeín aj káva skutočne pomáhajú rozveseliť sa, t. j. prejsť z ospalého, ospalého stavu do stavu aktívneho. Káva však na rozdiel od kofeínu ovplyvňuje aj časti mozgu zodpovedné za pracovnú pamäť, kognitívnu kontrolu a cieľavedomé správanie. Inými slovami, ak sa chcete nielen povzbudiť, ale aj byť pripravení riešiť problémy a plniť úlohy, ktoré máte pred sebou, je lepšie vypiť šálku obyčajnej kávy ako nápoj s kofeínom. The post Vedecká záhada: prečo je lepšie piť kávu ako kofeínové nápoje appeared first on GRINDER Magazín.

prejsť na článok

Maslo ako časomiera (hosť Samo Trnka)

Prečo nám Briti neukradli žiadne kultúrne dedičstvo? Na čo sa dá využiť putovný tajomník? Ako sa skončia Traja pátrači a záhada stratenej hliny? A prečo chodí Samo Trnka často na ples? Plus vysvetlenie správneho skloňovania: Považie podľa vzoru Depardieu.

prejsť na článok

Najväčšia záhada prehistórie: Vytvárali naši skorí predkovia tieto sférické artefakty?

Vápencové sféroidy sú záhadné útvary, ktoré sa objavovali od obdobia olduvan, až po podbobie stredného paleolitu. O význame týchto útvarov vedci intenzívne diskutujú už veľa rokov.   Tieto sféroidy možno považovať za jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich,

prejsť na článok

EIO [iaiaou]

Záhada šunky, syra a uhorky, reverzní veštci, bobkový list sa vracia a Zuzka nás aj sa načisto opustila. Bonus: tipy na rande s vašim súrodencom.

prejsť na článok

Dobré správy 22.1.2023

Začiatkom týždňa sa rozlúskla dlhotrvajúca záhada, pokračovala špeciálna operácia “Štiepenie OĽaNO” aj súboj o hrad v susednej Českej republike

prejsť na článok

Prečo je praktické mať druhú hlavu

Prečo by sa nemalo odstraňovať sexuálne obťažovanie na pracovisku? Prečo je tornádo lepšie ako susedská burza? Samé otázky.

prejsť na článok